Geçici E-posta Adresi (Temp Mail) Kullanımı ve Özellikleri

Geçici E-posta Adresi (Temp Mail) Kullanımı ve Özellikleri

İnternette sıklıkla yaşanılan sorunlar arasında bazı sitelerin zorunlu üyelik çerçevesinde e-posta istemesi, daha sonra da bu gibi sitelerden e-postalara spam mailler gönderilmesidir. Bu durum kullanıcıların hem bant genişliğini düşürmekte hem de kendilerine tanına mail kapasitesini azaltmakta hem de bu mailleri temizlemek için zaman harcanmasına yol açmaktadır. Fakat günümüzde bu sorunlar için temp mail yani geçici e-postalar kullanılarak, daha hızlı ve kolay e-posta hizmeti alınabilmektedir. Özellikle İngilizcede geçici anlamına gelen temporary, temporal kelimelerinden türetilen temp mailler, adı üstünde kullanıcılara geçici kişisel mailler temin etmektedir. Bu spam ile uğraşmadan, kolaylıkla sitelere üye olmak ve zamandan tasarruf etmek mümkün olmaktadır. 
Geçici, tek kullanımlık, at kullan ya da temp olmak üzere farklı isimlerle anılan tüm bu hizmetler kullanıcıların tek seferde yararlanabildiği kişisel mail hesabı sağlamaktadır. Bu noktada kullanıcılar bu temp, geçici mailleri belirli bir süre dahilinde kullanıp, kendi mail hesaplarını gelecek spam tehditlerinden de korumuş olur. 

Filmizlio


Nasıl Kullanılır?
Günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan temp mail hizmeti, bu hizmeti sunan aracı siteler üzerinden kullanılmaktadır. Bu sitelerden biri olan geciciposta net de sunmuş olduğu birtakım özellikler sayesinde tercih edilmektedir. Yararlanması oldukça kolay olan bu hizmet için ilk olarak siteye giriş yapılır. Giriş yapıldıktan sonra adreste yer alan xx@posta33.com şeklindeki adres kullanıcılara sağlanan özel, kişisel ve tek kullanımlık mail hesabını göstermektedir. Kullanıcılar bu adres çubuğunda yazan maili kopyalayıp istedikleri siteye üye olurken ya da farklı amaçlar doğrultusunda kullanabilir. 
Kullanıcılara sunulan kişisel mail adresinin bir ömrü vardır ve bu süre 10 dakika olarak belirlenmiştir. Bu süre sonrasında aynı mail üzerinden işlem yapmak olanaksız hale gelmektedir. Fakat kullanıcılar diledikleri zaman bu süreye 10 dakika kadar bir süre daha ilave edebilir. Bunun için yine aynı sayfada bulunan süreyi uzatma tuşuna basmak yeterlidir. Bu tuşu kullanarak her 10 dakikada bir temp mail adresinin süresi istenildiği kadar uzatılabilir. Bunu yanı sıra kullanıcıların, ilk aldıkları maile özel olarak oluşturulan kurtarma anahtarını da bir yere kaydetmeleri tavsiye edilir. Zira daha sonra süresi geçen ve ulaşılamaz hale gelen özel maillere bu anahtar üzerinden ulaşmak mümkün olmaktadır. 


Kurtarma Anahtarını Kullanmak
Geciciposta netin sunmuş olduğu avantajlardan biri de kişiye özel olarak tek kullanımlık oluşturulan maillerin süresinin dolması ve daha sonra ulaşılamaması durumunda kurtarma anahtarı ile erişim sağlama olanağıdır. Bu noktada özellikle kullanıcılar daha önce kullandıkları tek kullanımlık epostalara erişim sağlayabilmektedir. Peki, bu anahtar nasıl kullanılır?

  • Kullanıcılar siteye girdiklerinde onlara geçici bir posta adresi temin edilir ve bu adres unique yani eşsizdir. Sadece kullanıcılara özel olan bu adres ise sadece 10 dakikalığına kullanılabilir (istenirse 10 dakika daha uzatılabilir). Fakat süresinin dolması ya da yanlışlıkla sayfanın kapanması mail adresine erişimi kısıtlar.
  • Kullanıcılara temp mail için bir kurtarma anahtarı sunulur. İlk başta bu anahtarın bir yere kaydedilmesi önemlidir. 
  • Bir önceki maile kurtarma anahtarı kullanarak erişmek için kullanıcılar ana sayfaya girerek, yukarıda yazan “E-postayı kurtar” seçeneğine tıklamalıdır. 
  • İlgili 10 haneli kurtarma anahtarı ilgili bölüme yazılır ve gönder butonuna basılır. 
  • Sonrasında kullanıcılara kullanmış oldukları bir önceki epostanın kurtarıldığı şeklinde bir bilgi verilir ve atık tekrardan 10 dakika dahilinde bu kullanılan e-postayı kullanmak, mailleri görüntülemek mümkün olmaktadır. 
  • Kullanıcılar aynı şekilde bu e-posta adresini tekrar kullanabilir ve süresini 10 dakika aralıklarla tekrardan uzatabilir. 


taggeçici posta, temp mail, geçici eposta adresi, geçici posta adresi kullanımı ve özellikleri
10/05/2020 23:53alarm
Filmizlio