Tek Kullanımlık Mail Nedir, Nasıl Alınır?

Tek Kullanımlık Mail Nedir, Nasıl Alınır?

İnternet kullanıcıları tarafından son zamanlarda tercih edilen en iyi hizmet sağlayıcılarından biri de tek kullanımlık, geçici e-postalardır. Özellikle farklı amaçlar doğrultusunda pratik bir kullanıma sahip olan tek kullanımlık mail spam ile uğraşmadan, ihtiyaç olunduğu zaman hızlı bir e-posta servisi sunmaktadır. Tek kullanımlık, at kullan ya da geçici mail olarak isimlendirilen bu sistemde kullanıcılara kişisel bir mail adresi verilir. Fakat bu mail adresi belirli bir süre dahilinde kullanıma açıktır. Kullanıcılar mail adresi ile sitelere üye olabilir, haberleşebilir kısaca normal mail ile gerçekleştirdikleri tüm işlemleri, güvenilir ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir. 
Kullanıcıların kendilerine ait mail hesabı vermek istemedikleri zaman tercih ettikleri tek kullanımlık mail sistemi, tekrar tekrar kullanılabilir olmasından dolayı kullanışlı ve pratiktir. Kullanıcıları spam benzeri zararlı durumlardan koruğu için de güvenilirdir. Anonim olarak internette gezinmek isteyen ve dijital iz bırakmak istemeyenler tarafından da sıklıkla kullanılan bir hizmet haline gelmiştir. Özellikle acil mail adresine ihtiyaç olunduğunda, iz bırakmadan işlem yapılmak istendiğinde, her gün yüzlerce reklam, tanıtım ve kampanya maili alınmak istenmediğinde bu hizmetten yararlanmak oldukça makuldür. Peki bu hizmetten nasıl yararlanılır, işte detaylar.

Filmizlio


Tek Kullanımlık Mail Almak
Son zamanlarda birçok hizmet sağlayıcısı bu geçici mail adreslerini sağlamaktadır. Fakat daha kullanışlı bir hizmet için hizmetin süre sınırlaması olması, bu sürenin istendiğinde uzatılabilmesi, geçici de olsa e-postayı kurtarma seçeneğinin olması gibi özellikler tek kullanımlık mail hizmetini kaliteli kılan unsurlar arasındadır. Tek kullanımlık olan bu hizmetten yararlanmak isteyenler için izlenmesi gereken adımları şu şekilde açıklamak mümkündür. 

  • Öncelikle servis sağlayıcısının internet adresine girilir. Burada geciciposta net sağlamış olduğu avantajlar sebebi ile tercih edilebilir. 
  • Site linki ile giriş yapıldığında, IP adresine göre otomatik bir mail adresi kullanıcılara sunulur. 
  • Bu adres ana sayfada xxx@posta.com şeklinde görülmektedir ve bu sayfaya giren kişiye özel olarak oluşturulur. 
  • Kullanıcılar burada yazan mail adresini kopyalayarak kaydolmak istedikleri siteye ya da platformda ilgili kısma yapıştırır.
  • Daha sonra doğrulama maili ya da beklenen mail hizmet sağlayıcısının sayfasında yer alan “Gelen Kutusu” içerine gelir. 
  • Kullanıcılar tek kullanımlık posta için verilen süre boyunca maili görüntüleyebilir. 

Ayrıca kullanıcılar ihtiyacı oldukları taktirde kendilerine özel olan mail adresinin süresini 10 dakika kadar daha işlem için uzatabilir. Bunun yanı sıra tek kullanımlık mail için kalan süre ekranda yazmaktadır. Mailin gelip gelmediğini kontrol etmek için sayfa yenilemesi yapılabilir. Sayfayı yenilemek mail adresini değiştirmez, mevcut mail halen görüntülenebilir. Bu aşamada verilen süre de normal olarak işlemektedir. Gelen kutusuna gelen e-posta sadece görüntülenebilir, cevap yazma ve benzeri seçenekler geçici mail aracılığı ile yapılamaz. 


Tek Kullanımlık Mail İşlemleri
Geciciposta netin sağlamış olduğu tek kullanımlık bu hizmetten herkes istediği kadar yararlanabilmektedir. Bu hizmet içerisinde kullanıcılara birçok özellik sunulmuştur. Bunlardan ilki süreyi uzatma seçeneğidir. Özellikle beklenen mail geç gelecekse ya da henüz gelmemişse, adres değişmeden bu süreyi uzatmak tek tıkla mümkündür. Bunun için ana sayfada yer alan “Süreyi 10 dk'ya Uzatmak için buraya tıklayın” butona basarak ilgili özellikten yararlanılabilir. Fakat süre kaçsa sa sitenin sağlamış olduğu tek kullanımlık mail avantajlarından biri olan kurtarma anahtarı sayesinde kişiye özel açılan bir önceki maile ulaşmak belirli bir süre dahilinde mümkündür. Kullanıcılar, siteden aldıkları tek kullanımlı e-posta adreslerinin aşağısında bulunan “Kurtarma Anahtarı” kısmında yer alan 10 karakterli şifreyi kaydederek daha sonra da bu e-postaya erişim sağlama imkanı elde etmektedir. 


tagtek kullanımlık mail, temp mail, geçici posta, geçici mail, geçici eposta, tek kullanımlık mail nedir, tek kullanımlık mail nasıl alınır
11/05/2020 00:30alarm
Filmizlio